NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Цветана Кулинска: Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложбата „Занаятчиите на София“
3084
Калейдоскоп

Цветана Кулинска: Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложбата „Занаятчиите на София“

Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“. Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали. През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска. „Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена

| 17 Октомври 2024, 13:34 ч.
Цветана Кулинска: Цикълът „Невидима София
Цветана Кулинска: Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложбата „Занаятчиите на София“
Снимка © организаторите от „Програмата“.

Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.

На 29 октомври е първият концерт на In The Mood House Band. Започваме поредица от незабравими музикални вторници, в които ще ви потопим в света на джаза, разказват организаторите

House Band е съставен от Мартин Марков (пиано), Димитър Шанов (контрабас) и Симеон Симеонов (барабани). Те ще изпълнят емблематични джаз стандарти като Poinciana, Days of Wine and Roses, Stella by Starlight, Dolphin Dance, How Insensitive и други класики.

„В бъдеще планираме да каним изтъкнати солисти – вокалисти и инструменталисти, които ще допълнят звученето на In The Mood House Band, както и ще организираме джемсешъни, в чиито импровизации ще могат да се включат музиканти – любители и професионалисти, музицирайки заедно на сцената, една от най-характерните черти на джаза, в In The Mood Jaz

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.

Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели. 

На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева).  Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа. 

Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с

Американската изпълнителка Тейлър Суифт триумфира за трета поредна година на Видео наградите на MTV (MTV Video Music Awards) в основната категория „Видеоклип на годината“, предадоха световните осведомителни агенции.

Годишната церемония по връчването на престижните награди беше излъчена от MTV в сряда през нощта.

Суифт спечели наградата за видеоклипа си към песента Fortnight, която изпълнява заедно с рапъра Пост Малоун. В тази категория бяха номинирани още Ариана Гранде с We Can`t Be Friends, рапърката Доджа Кет с Paint the Town Red, Били Айлиш с LUNCH, известният рапър Еминем с Houdini и певицата Сиза със Snooze. По този начин Суифт стана петкратен носител на наградата на MTV в тази категория, като преди това спечели през 2015, 2019, 2022 и 2023 г.

Суифт беше призната и за „Изпълнителк

Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали.

През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.

„Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена. Продължаваме да търсим вдъхновение в скритите, но значими символи на града, които често остават незабелязани“, каза тя.

Тази вечер цикълът „Невидима София“ продължава с фотографската изложба „Старите квартали на София“, която ще се състои в столичен хотел.

„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.

Галерия „Мисията“ към Държавния културен институт (ДКИ) ще бъде домакин на самостоятелната изложба Haute couture – Haute soudure на световнопризнатия българо-френски скулптор Живко Седларски.

Експозицията ще се състои от 16 септември до 4 октомври и ще представи най-новите творби на твореца, известен със своите произведения, които обединяват изкуството на модата с майсторството на скулптурата, събщиха от екипа на ДКИ.

Живко Седларски е роден в Елхово. Син е на живописеца Кольо Седларски. Започва своя творчески път през 1987 г. През 1977 г. завършва Техникума по керамика и стъкло в София, а през 1989 г. – Националната художествена академия.

Специализирал е скулптура в Художествената академия в Берлин, Германия. През годините неговите произведения намират място в музеи, галерии и частни колекции в България, Франция, Белгия

Игрални и анимационни филми от различни страни, концерти и изложби ще бъдат представени на шестото издание на букурещкия фестивал „Най-добър комедиен филм“ (Bucharest Best Comedy Film), предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на организаторите.

От днес до 6 октомври публиката ще има възможност да гледа разнообразна селекция от хумористични и авторски филмови продукции.

Темата на настоящото издание е „Комедията – върховният сарказъм в живота като форма на изкуство“.

„Отново любов“ (“Love Again”,2023, САЩ), „Последно надбягване“ (“The Final Race”, 2023, Швеция), „Ромео и Жулиета“ (“Romeo e Giulietta”, 2024, Италия), “2020” (2024, Румъния), „Момчето делфин“ (“Delphin Boy”, 2022), “ Combat Wombat 2

Лувърът посвещава изложба на лудостта в изкуството - от Средновековието до Романтизма, съобщи АФП.

Във фокуса на подредените произведения са нормалността и и маргиналността в живота на артиста, коментира Лоранс де Кар, директор на музея. 

Изложени са над 300 ръкописа, печатни книги, ценни вещи, тъкани, живопис, скулптура, заети от 90 френски институции, както и от такива от други държави в Европа и от САЩ.

Сред експонатите има картини на Йеронимус Бош и Брьогел.  

С настъпването на 14-и век шутът в двора - антитеза на мъдрия крал, се институционализира, критичното и ироничното говорене се приемат, казват организаторите на изложбата.

Лудостта провокира персонажи в различните игри и в картите таро, появили се през 15-и век в Европа. Лувърът излага пред публика първото тесте, познато в историята. 

Изложбата, която се открива

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.

Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.

„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo

Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол.

Цветана Кулинска разказа за посланието на експозицията.

„Старите квартали на София, макар и понякога забравени, носят в себе си истории и спомени, които формират културната ни идентичност. София не е просто град, тя е многопластова история, в която миналото и настоящето се преплитат. Искаме да подтикнем хората да се вгледат в тези места и да осъзнаят тяхната стойност, като същевременно ги вдъхновим да търсят нови начини за тяхното опазване“, отбеляза тя.

По нейните думи стара София е пулсът на града, мястото, където миналото се среща с настоящето, където всяка уличка и всяка фасада разказват истории.

„Тя е символ на паметта, която не бива да забравяме, и източник на вдъхновение за бъдещето“, допълни Кулинска.

Според думите на организаторката подборът на кадрите и авторите е изключително внимателен процес.

„Стремим се да съчетаем различни фотографски стилове и да включим творци с различни гледни точки към града. Важен елемент е свързаността им със самата идея. Авторите, които избираме, трябва да могат да уловят не само визуалната красота, но и духа на кварталите, които представяме. Всяка снимка е като парченце от пъзел, което оформя общата картина на темата. Също така, за мен като творчески директор най-важното е да даваме поле за изява, шанс и сцена на млади и все не толкова популярни талантливи и млади фотографи, които са се справили извънредно добре“, отбеляза Кулинска.

Относно автори на творбите, които са подредени днес – Иван Христов и Яница Генова, Кулинска коментира, че притежават изключителната способност да улавят невидимото.

„В техните кадри не виждаме просто места, а истории, емоции и спомени. Впечатли ме тяхната чувствителност към детайлите и умението им да трансформират ежедневното в нещо уникално и красиво“, допълни още тя.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Тикер в 00:00 ч.
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за ...
Начало Калейдоскоп
3084
Калейдоскоп

Цветана Кулинска: Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложбата „Занаятчиите на София“

Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.

| 17 Октомври 2024, 13:34 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Цветана Кулинска: Цикълът „Невидима София
Цветана Кулинска: Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложбата „Занаятчиите на София“
Снимка © организаторите от „Програмата“.

Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.

Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали.

На 29 октомври е първият концерт на In The Mood House Band. Започваме поредица от незабравими музикални вторници, в които ще ви потопим в света на джаза, разказват организаторите

House Band е съставен от Мартин Марков (пиано), Димитър Шанов (контрабас) и Симеон Симеонов (барабани). Те ще изпълнят емблематични джаз стандарти като Poinciana, Days of Wine and Roses, Stella by Starlight, Dolphin Dance, How Insensitive и други класики.

„В бъдеще планираме да каним изтъкнати солисти – вокалисти и инструменталисти, които ще допълнят звученето на In The Mood House Band, както и ще организираме джемсешъни, в чиито импровизации ще могат да се включат музиканти – любители и професионалисти, музицирайки заедно на сцената, една от най-характерните черти на джаза, в In The Mood Jaz

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.

Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели. 

На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева).  Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа. 

Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с

Американската изпълнителка Тейлър Суифт триумфира за трета поредна година на Видео наградите на MTV (MTV Video Music Awards) в основната категория „Видеоклип на годината“, предадоха световните осведомителни агенции.

Годишната церемония по връчването на престижните награди беше излъчена от MTV в сряда през нощта.

Суифт спечели наградата за видеоклипа си към песента Fortnight, която изпълнява заедно с рапъра Пост Малоун. В тази категория бяха номинирани още Ариана Гранде с We Can`t Be Friends, рапърката Доджа Кет с Paint the Town Red, Били Айлиш с LUNCH, известният рапър Еминем с Houdini и певицата Сиза със Snooze. По този начин Суифт стана петкратен носител на наградата на MTV в тази категория, като преди това спечели през 2015, 2019, 2022 и 2023 г.

Суифт беше призната и за „Изпълнителк

През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.

„Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена. Продължаваме да търсим вдъхновение в скритите, но значими символи на града, които често остават незабелязани“, каза тя.

Галерия „Мисията“ към Държавния културен институт (ДКИ) ще бъде домакин на самостоятелната изложба Haute couture – Haute soudure на световнопризнатия българо-френски скулптор Живко Седларски.

Експозицията ще се състои от 16 септември до 4 октомври и ще представи най-новите творби на твореца, известен със своите произведения, които обединяват изкуството на модата с майсторството на скулптурата, събщиха от екипа на ДКИ.

Живко Седларски е роден в Елхово. Син е на живописеца Кольо Седларски. Започва своя творчески път през 1987 г. През 1977 г. завършва Техникума по керамика и стъкло в София, а през 1989 г. – Националната художествена академия.

Специализирал е скулптура в Художествената академия в Берлин, Германия. През годините неговите произведения намират място в музеи, галерии и частни колекции в България, Франция, Белгия

Игрални и анимационни филми от различни страни, концерти и изложби ще бъдат представени на шестото издание на букурещкия фестивал „Най-добър комедиен филм“ (Bucharest Best Comedy Film), предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на организаторите.

От днес до 6 октомври публиката ще има възможност да гледа разнообразна селекция от хумористични и авторски филмови продукции.

Темата на настоящото издание е „Комедията – върховният сарказъм в живота като форма на изкуство“.

„Отново любов“ (“Love Again”,2023, САЩ), „Последно надбягване“ (“The Final Race”, 2023, Швеция), „Ромео и Жулиета“ (“Romeo e Giulietta”, 2024, Италия), “2020” (2024, Румъния), „Момчето делфин“ (“Delphin Boy”, 2022), “ Combat Wombat 2

Лувърът посвещава изложба на лудостта в изкуството - от Средновековието до Романтизма, съобщи АФП.

Във фокуса на подредените произведения са нормалността и и маргиналността в живота на артиста, коментира Лоранс де Кар, директор на музея. 

Изложени са над 300 ръкописа, печатни книги, ценни вещи, тъкани, живопис, скулптура, заети от 90 френски институции, както и от такива от други държави в Европа и от САЩ.

Сред експонатите има картини на Йеронимус Бош и Брьогел.  

С настъпването на 14-и век шутът в двора - антитеза на мъдрия крал, се институционализира, критичното и ироничното говорене се приемат, казват организаторите на изложбата.

Лудостта провокира персонажи в различните игри и в картите таро, появили се през 15-и век в Европа. Лувърът излага пред публика първото тесте, познато в историята. 

Изложбата, която се открива

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.

Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.

„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo

Тази вечер цикълът „Невидима София“ продължава с фотографската изложба „Старите квартали на София“, която ще се състои в столичен хотел.

„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.

Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол.

Цветана Кулинска разказа за посланието на експозицията.

„Старите квартали на София, макар и понякога забравени, носят в себе си истории и спомени, които формират културната ни идентичност. София не е просто град, тя е многопластова история, в която миналото и настоящето се преплитат. Искаме да подтикнем хората да се вгледат в тези места и да осъзнаят тяхната стойност, като същевременно ги вдъхновим да търсят нови начини за тяхното опазване“, отбеляза тя.

По нейните думи стара София е пулсът на града, мястото, където миналото се среща с настоящето, където всяка уличка и всяка фасада разказват истории.

„Тя е символ на паметта, която не бива да забравяме, и източник на вдъхновение за бъдещето“, допълни Кулинска.

Според думите на организаторката подборът на кадрите и авторите е изключително внимателен процес.

„Стремим се да съчетаем различни фотографски стилове и да включим творци с различни гледни точки към града. Важен елемент е свързаността им със самата идея. Авторите, които избираме, трябва да могат да уловят не само визуалната красота, но и духа на кварталите, които представяме. Всяка снимка е като парченце от пъзел, което оформя общата картина на темата. Също така, за мен като творчески директор най-важното е да даваме поле за изява, шанс и сцена на млади и все не толкова популярни талантливи и млади фотографи, които са се справили извънредно добре“, отбеляза Кулинска.

Относно автори на творбите, които са подредени днес – Иван Христов и Яница Генова, Кулинска коментира, че притежават изключителната способност да улавят невидимото.

„В техните кадри не виждаме просто места, а истории, емоции и спомени. Впечатли ме тяхната чувствителност към детайлите и умението им да трансформират ежедневното в нещо уникално и красиво“, допълни още тя.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Творчески отражения
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.